Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 268 012 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

O moim bloogu

Temat bloga: turystyka, aktywny wypoczynek, poszukiwania, imprezy plenerowe,rady, humory, podróże małe i duże

Do Sylwestra w 2013

Witamy entuzjastów, sympatyków, kandydatów i niezdefiniowanych na blogu poświęconym aktywnemu wypoczynkowi, podróżom, turystyce kwalifikowanej na lądzie na powietrzu i pod wodą.

Życie bez barier pomiędzy barierami.

piątek, 15 marca 2013 19:19
Skocz do komentarzy

  

Życie bez barier - hasło, które w bólach rodziło szereg rozwiazań umożliwiajacych osobom poruszającym się z pomocą lasek, kul, wózków lub wożonym nimi dostęp do srodków komunikacji, mieszkań, urzędów, sklepów, poradni. Chwalebne działanie. Często bardzo skomplikowane, kosztowne, wymagające kompromisów ale efektywne w rezultacie. Na temat użyteczności nie łatwo się wypowiedzieć bez przetestowania. 

       

  Działanie to, swego czasu kampanijne dzisiaj obligatoryjne wymusiło m.in. produkcję poręczy, barier, pochylni. Produkcja prosta i opłacalna po pewnym czasie została ograniczona. Powstało lobby (jak zawsze w takich wypadkach) i rozpoczęło działania w celu prztrwania. Pomijając kulisy, zaczęła się ekspansja barierek na ulice i place. Ogromne pole do popisu, skrzętnie wykorzystywane.

Znaczącej części realizacji można przypisać troskę o bezpieczeństwo i porządek. Zastrzec należy wykonawstwo zgodnie z normami bezpieczeństwa, które często ustępuje przed konicznością wykazania jak najmniejszych kosztów i zawsze obniżania cen.

W ten sposób powstało bardzo dużo barierek, które coraz trudniej sklasyfikować, zrozumieć ich rolę, konstrukcję, sens zastosowania abstrahując od kosztów. 

Część z nich ochrzciłem intuicyjnie i przdstawię poniżej. Wśród nich znajdą się barierki: reprezentacyjne, dekoracyjne, ozdobne, nowe, łańcuchowe, miejskie, podmiejskie, wiejskie, zwarte, g.warte, selekcyjne, przeciwpylne, ograniczające widoczność, przeciwdebilne, debilne, kierunkowe, przeciwnajazdowe, okolicznościowe, przenośne, na wynajem, przeciwporządkowe, pro forma, obrotowe, urocZe, barierki bajerki, ochronne, gimnastyczne, targowiskowe, 

          

                          

Oczywiście to tylko powierzchowny przegląd nie odzwierciedlający rzeczywistości w pełni ale dający pogląd na sprawę i pobudzający do refleksji.

Jako turyści bedziemy obcowali z tymi i innymi barierami i może kolejnymi przykładami uda się pobudzić wspomnienia i zachęcić do udania się w otoczenie poniższych barier:

                

Tam też natrafimy na realizowny konsekwentnie i z uporem, projekt o ogromnym zasięgu  "życie bez barier" np po przez wysoko i niskokosztowe drogi systemu Braille'a.

 

Podziel sięWięcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 25 września 2017

Licznik odwiedzin:  236 543