Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 143 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

O moim bloogu

Temat bloga: turystyka, aktywny wypoczynek, poszukiwania, imprezy plenerowe,rady, humory, podróże małe i duże

Do Sylwestra w 2013

Witamy entuzjastów, sympatyków, kandydatów i niezdefiniowanych na blogu poświęconym aktywnemu wypoczynkowi, podróżom, turystyce kwalifikowanej na lądzie na powietrzu i pod wodą.

W jerzyka wierz

poniedziałek, 16 grudnia 2013 11:13
Skocz do komentarzy

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/Apus_apus_flock_flying_1.jpg Lepiej się nie jeżyć i w jerzyka wierzyć, jerzyk zje komara, unikniesz pęcherzy.

Jerzyk (Apus apus), średni wędrowny ptak , często mylony z jaskółką, niemal całe życie spędza w locie, nie potrafi chodzić, ale jego osiagi w locie zadziwiają i są godne podziwu, zimuje w Południowej Afryce, żywi sie owadami w ilosciach 40 tys. dziennie ( w tym są dokucząjace nam komary i meszki), w Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą.      

   w-2010_07_23_0022.jpg   w jerzykiredniula15170720.jpg  w jerzyk 9880a8c8..jpeg

Te dwa ostatnie względy oraz "marcowa" pogoda przywiodły mi na myśl te ptaszki właśnie. Powszechna izolacja zewnętrzna budynków, stosowane groźne dla jerzyków materiały izolacyjne, odnawianie elewacji bardzo znacznie ograniczyły dostęp jerzykom do dogodnych warunków lęgowych.    w dla jerzykĂłw bilde.jpg

Polują gromadnie i gnazdują kolonijnie. W tej sytuacji wspaniałą inicjatywą było ogłoszenie konkursu "wieża dla jerza", a ciekawą realizacją może poszczycić się Warszawa. 

wieza dla jerzyków_prezentacja_04.jpg  

Zainteresowani zaobserwują wiele inicjatyw i pomysłów. 

w 07-budzet.jpg w budki_legowe_jerzyk_szkola_brodwino1_podpis.jpg Wisi-budek-sześć.jpg 01-wieza-1.jpg 

Bywają więc i budujące spostrzeżenia. Uprawiając turystykę fajnie mieć jeszcze dodatkowe cele poznawcze. Bytując zaś w terenie, wolnym od nieznośnych meszek czy komarów, możemy wypatrywac na niebie jerzyków, sprzymierzeńców, którym być może, zawdzięczamy ten komfort.

Podziel się


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 17 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  255 110